joi, noiembrie 16, 2006

Spania-Romania 0-1 Amical

Petre Marin şi Oidiu Petre au jucat titulari în amicalul pe care naţionala României l-a susţinut, la Cadiz, cu Spania. Cei doi au bifat toate cele 90 de minute ale partidei cîştigate de tricolori cu 1-0, prin golul marcat de Marica.Selecţionerul a preferat sa joace cu Chivu şi Tamaş, fundaşi centrali, Goian şi Ghionea inlocuindu-i pe cei doi spre finalul meciului, în minutul 87. Dică, al 5-lea stelist convocat la naţională, a intrat în locul lui D. Nicolae în minutul 74.

Marcator:Marica (58)
Romania:Coman-Razvan Rat (89, R. Stefan),G. Tamas (87, Goian),Chivu (86, Ghionea),P.Marin-Maldarasanu (46, Rosu),Ov. Petre,Cocis-D. Niculae (74, Dica),Marica,Cl. Niculescu (46, Buga). Antrenor: Victor Piturca.
Spania:Casillas-Antonio Lopez,Javi Navarro,Juanito,Angel (74, Ramos),Fabregas (46, Oubina),Xavi Alonso (46, Senna),Angulo,Silva-Villa,Morientes. Antrenor: Luis Aragones.
Stadion: "Ramon de Carranza"-Cadiz ; Spectatori: 16000 ; Arbitri: Domenico Messina-Fabrizio D'Agostini,Massimiliano Grilli (Italia)