joi, august 30, 2007

Steaua-BATE Borisov 2-0 Tur 3 Preliminar Liga Campionilor

Surprinzător, belaruşii au avut prima ocazie de gol în minutul 2, cînd şutul lui Blizniuk a întîlnit bara din stînga a porţii apărate de Zapata. Steaua dă primul semn că este favorită în minutul 8, dar lovitura de cap a lui Zaharia trece pe lîngă poartă. Trei minute mai tîrziu, Zaharia nu mai ratează şi înscrie cu capul după o lovitură de colţ executată de Dică. După gol, steliştii au controlat jocul, Nicoliţă fiind aproape de 2-0 în minutul 29, dar şutul său a trecut puţin pe lîngă bară. Prima repriză s-a încheiat în avantajul Stelei.
Debutul celei de-a doua părţi a semănat cu minutele de început ale jocului. D. Platonov l-a depăşit pe Goian, dar Stasevici si Blizniuk nu au inscris. În minutul 55, Zapata are o intervenţie fenomenală în faţa aceluiaşi Platonov. În faza imediat următoare, Dică îl lansează pe Nicoliţă, acesta centrează în faţa porţii de unde Neaga înscrie: 2-0.
Steaua se califică în grupele Ligii Campionilor pentru al doilea an consecutiv. Mîine seara, de la ora 19, Steaua va afla adversarele din grupe.

STEAUA-BATE BORISOV 2-0
Marcatori: Zaharia 10, Neaga 56.
Steaua: Zapata - P. Marin, Goian, I. Rada, Nesu - Nicolita, Lovin (Bicfalvi 59), Ov. Petre, Neaga (Croitoru 70) - N. Dica (cpt.), Zaharia (Badoi 54). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Bate:
Fedorovic - Kazantev, Radkov, Filipenko, Sakharov (Krivets 58) - P. Platonov, Lihtanovic, Ermakovic (cpt.) (Radevic 79), Stasevic (Visniakov 85) - D. Platonov, Blizniuk. Antrenor: Igor Iuscenko.
Stadion: Steaua, Spectatori: 25.000, Arbitri: Pieter Vink - Adriaan Inia, Hans Ten Hoove (toti Olanda).
Sursa: Pro Sport & Gazeta Sporturilor