luni, aprilie 02, 2007

Rapid-Steaua 2-3 Etapa 24 Liga 1

Rapid-Steaua, derby-ul etapei a 24-a din Liga I la fotbal, s-a incheiat aseara, in Giulesti, cu victoria oaspetilor, scor 3-2. Golurile au fost marcate de Ionel Ganea (42) si Ianis Zicu (66) pentru gazde, respectiv Cyrill Thereau (24), Vali Badea (68) si Razvan Ochirosii (84) pentru campioni.
Meciul a oferit spectacol, avand ritm ridicat si faze de poarta
. Rapid a fost in corzi in prima repriza. Echipa lui Razvan Lucescu s-a dezmeticit din pumni abia cu trei minute inainte de pauza, cand Ionel Ganea a marcat punctul egalizator.
Repriza secunda a inceput in nota de dominare a gazdelor. O gafa colectiva comisa de defensiva Rapidului, in frunte cu Daniel Coman, le-a fost insa fatala giulestenilor. Steaua a trecut a doua oara in avantaj! Un alt fost dinamovist, Ianis Zicu, a egalat dintr-o pozitie suspecta de ofsaid, readucand, pentru moment, zambetul in Giulesti.
Lovitura de gratie
le-a fost data gazdelor de tanarul Razvan Ochirosii, dupa o actiune-fulger purtata de Vali Badea. Steaua a castigat cu 3-2 „derby-ul pentru Liga”!

RAPID - STEAUA 2-3

Marcatori: I. Ganea (42), Zicu (66) / Thereau (24), V. Badea (58), Ochirosii (84)
RAPID: D. Coman- M. Constantin, Maftei, I. Rada (64, Sapunaru) - E. Dica (46, V. Moldovan), Maldarasanu, C. Lazar (76, N. Grigore), Perja- Zicu, I. Ganea, Badoi. Antrenor: Razvan Lucescu.
STEAUA: Andrey- St. Stancu, D. Goian, M. Radoi, P. Marin- Nicolita, S. Paraschiv, Elton (73, Cristocea), Bostina (90, E. Baciu)- Thereau (52, Ochirosii), V. Badea. Antrenor: Cosmin Olaroiu.
Stadion: „Giulesti - Valentin Stanescu”; Spectatori: 10.000; Arbitri: L. Michel- R. Slysko, T. Mokos (toti din Slovacia)