marți, septembrie 19, 2006

Steaua-Rapid 1-1 Etapa 7 Liga 1

Tărie de caracter. Asta a arătat Steaua în meciul cu Rapid, revenind de la 0-1 cu un om mai puţin pe teren. Partida a fost electrizantă, ultimele zece minute având încărcătura unui thriller de calitate. Istoria meciului a început în minutul 20, când Rapidul a preluat conducerea prin golul înscris de Nicolae Grigore. A fost o fază creată de Zicu, care a pasat decisiv. Steaua a luat foc, şi Neşu a făcut exact ce nu trebuia: a faultat dur, inutil, şi a fost eliminat direct. Din acel moment, Rapidul a controlat meciul, dar nu a îndrăznit să încerce lovitura decisivă. S-a mulţumit să joace la mica ciupeală. I-a fost fatal. Steaua a mutat decisiv, cu Opriţa şi Thereau introduşi alături de Badea şi Dică. Şi curajul i-a fost răsplătit de Opriţa, care a egalat în minutul 84, după o sarabandă de ratări. A urmat forcingul Rapidului, care a ratat incredibil – două bare în aceeaşi fază, şi meciul s-a terminat cu un egal frustrant pentru Rapid.

Marcatori:N.Grigore(20)/Oprita(84)
Steaua: Carlos, P.Marin(81,Oprita), Goian, Ghionea, Neşu, Nicoliţă, Paraschiv, Lovin(62,Thereau), Cristocea(52,G.Coman), Dică, Vali Badea.Antrenor:Cosmin Olaroiu
Rapid: Coman, Maftei, M.Constantin, Rada, Bădoi, Karamian, Grigore(57,Maldaraseanu), Lazăr(87,Mazilu), Buga, Zicu(70,Negru), Moldovan.Antrenor:Razvan Lucescu
Stadion:„National” - Bucuresti;Spectatori:30000;Eliminat:Nesu(31)
Arbitri:M.Salomir-Cr.Nica,A.Onita.