marți, septembrie 05, 2006

Romania-Bulgaria 2-2 Prel.Euro 2008 Grupa G

STUPID. Aseara, la Constanta, Romania a pierdut printre degete doua puncte uriase in meciul cu Bulgaria, cu care a remizat, 2-2, dupa ce condusese cu 2-0, in urma unei grave greseli tactice a selectionerului Piturca.
Tricolorii au avut meciul cu Bulgaria in mana si parea ca vor porni ca din pusca in preliminariile pentru EURO 2008. Echipa noastra a condus cu 2-0 gratie golurilor superbe marcate de Rosu si Marica, dar s-a vazut egalata incredibil spre finalul meciului, printr-o dubla a lui Martin Petrov. In fata unei formatii bulgare fara orizont tactic, dar ambitioasa, momentul-cheie s-a produs in minutul 79, in urma unei mutari inexplicabile a lui Piturca. Acesta l-a scos din teren pe mijlocasul Laurentiu Rosu, autorul unuia dintre goluri, si l-a introdus in loc pe fundasul Vasile Maftei!
Bulgarii
au profitat si, pe fondul unei relaxari generale a jucatorilor nostri, au egalat in doar cateva minute. „Ma surprinde schimbarea finala, cu Maftei in locul lui Rosu. N-avea ce sa caute un fundas pus la mijloc. La acest nivel n-ai voie sa faci asemenea dezechilibre”, a apreciat la final Cornel Dinu. „Poate era mai indicat sa schimbe un atacant”, a completat si Gabi Balint.
Marcatori: L. Rosu (40), Marica (54)/M. Petrov (82 si 83)
ROMANIA: Lobont 4 - Contra 5, Tamas 7, Chivu 8, Rat 6 - Codrea 7, L. Rosu 8 (78, Maftei) - Fl. Petre 6 (71, Nicolita 5), N. Dica 7 (58, Cocis 6), Mutu 7 - Marica 8. Antrenor: Victor Piturca
BULGARIA: Petkov 5 - S. Angelov 4 (46, Iankov 5), Topuzakov 5, Tunchev 4, Wagner 5 - Peev 4 (46, Georgiev 5), S. Petrov 6, Kisisev 5, Yankovich 4, M. Petrov 5 - Berbatov 4 (61, Bojinov 5). Antrenor: Hristo Stoicikov
Stadion: „Farul” - Constanta; Spectatori: 18.000; Arbitri: S. Farina 7 - P. Calcagno 7, A. Lion 5 (toti din Italia); Eliminat: Tamas (90+3)