vineri, iulie 21, 2006

Gloria Bistrita-Steaua 1-0 Etapa 26 Divizia A

Deciziile eronate ale arbitrilor au influentat infrangerea nemeritata a ros-albastrilor.Rezultatul unuia dintre cele mai importante meciuri ale sfarsitului de campionat a fost influentat sambata la Bistrita de brigada de arbitri condusa de Ionica Serea. Ca urmare, Steaua a pierdut in fata Gloriei partida din etapa a 26-a cu scorul de 1-0, prin golul inscris in minutul 11 de Dan Matei. Rezultatul final nu reflecta nici pe departe raportul de forte existent in teren, echipa pregatita de Cosmin Olaroiu dominand autoritar jocul.
Dupa ce a primit golul in urma uneia dintre singurele doua actiuni ofensive ale gazdelor de pe parcursul celor 90 de minute, Steaua a avut o sumedenie de ocazii ratate de Bostina (15), Nicolita (17, 24, 31), Goian (37, bara!), Dica (52), V. Iacob (59, 71) si Ogararu (61). Mai mult, la faza in care Goian a trimis balonul in bara, ros-albastrilor li s-a refuzat un penalty clar, stoperul stelist fiind tras in brate si trantit la pamant de unul dintre fundasii gazdelor. In repriza secunda, Dica a inscris un gol perfect valabil insa, la semnalizarea eronata a asistentului Gheba, Ionica Serea a anulat golul. Cu un asemenea arbitraj, spiritele s-au incins spre finalul meciului, au inceput sa "curga" cartonasele galbene de ambele parti, iar Victoras Iacob (88) si Sorin Ghionea (90) au fost eliminati. In urma acestei infrangeri, Steaua a ramas cu 49 de puncte, avand insa un meci mai putin disputat.